Results

West Wales BBA Festival Contest (Third Section)

7th October 2017

Placed 2nd - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: 

Adjudicators: Dean Wright

Venue: Burry Port, Carmarthenshire 

SEWBBA (Merthyr Tydfil) Contest (Third, Fourth Section)

6th May 2017

Drawn 3th placed 5th - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: Fantasy for Brass Band (Bram Wiggins)

Adjudicators: Tom Hutchinson

Venue: Rhydycar Leisure Centre, Merthyr T

Welsh Area 2017 (Third Section)

18th March 2017

Drawn 7th placed 7th - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: Darkwood (Dan Price)

Adjudicators: Stan Lippeatt and John Maines

Venue: Brangwyn Hall, Swansea

SEWBBA (Merthyr Tydfil) Contest (Third Section)

7th May 2016

Drawn 4th placed 1st - Conductor: Jeff Jones (Best Euphonium: Jamie Jones) (Winning Conductor: Jeff Jones) (Best Instrumentalist: Jamie Jones) 

Test Piece: Fantasy for Brass Band (Bram Wiggins)

Adjudicators: Glyn Williams

Venue: Rhydycar Leisure Centre, Merthyr T

Welsh Area (Third Section)

19th March 2016

Drawn 6th placed 3rd - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: A Cambrian Suite (Michael Ball)

Adjudicators: Gary Davies and David Hirst

Venue: Brangwyn Hall, Swansea

SEWBBA (Merthyr Tydfil) Contest (Fourth Section)

21st November 2015

Drawn 1st placed 1st - Conductor: Jeff Jones 

Test Piece: Second Suite in F (Gustav Holst, arr. Sydney Herbert)

Adjudicators: David Childs

Venue: Rhydycar Leisure Centre, Merthyr T

National Championship of Great Britain (Fourth Section Final)

19th September 2015

Drawn 9th placed 1st - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: Visions (Dan Price)

Adjudicators: Glyn Williams, John Doyle

Venue: Cheltenham Racecourse, The Centaur

SEWBBA (Merthyr Tydfil) Contest (Third and Fourth Section)

16th May 2015

Drawn 3rd placed 4th - Conductor: Jeff Jones (Best Euphonium: Jamie Jones) (Highest placed fourth section band)

Test Piece: Partita (Edward Gregson)

Adjudicators: Jonathan Pippen

Venue: Rhydycar Leisure Centre, Merthyr Tydfil

Welsh Area (Fourth Section)

22nd March 2015

Drawn 4th placed 1st - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: An English Pastorale (Dean Jones)

Adjudicators: Glyn Williams

Venue: Brangwyn Hall, Swansea

SEWBBA (Blaenavon) Contest (Fourth Section)

22nd November 2014

Drawn 2nd placed 1st - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: Lindum Suite (Denzil Stephens)

Adjudicators: Steve Sykes

Venue: Rhydycar Leisure Centre, Merthyr Tydfil

SEWBBA (Merthyr Tydfil) Contest (Fourth Section)

17th May 2014

Drawn - placed 1st - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: Little Suite for Brass (Malcolm Arnold)

Adjudicators: Gary Davies

Venue: Rhydycar Leisure Centre, Merthyr Tydfil

Welsh Area (Fourth Section)

16th March 2014

Drawn 10th placed 9th - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: Three Spanish Impression (Alan Fernie)

Adjudicators: Barry Thompson

Venue: Venue Cymru, Llandudno

SEWBBA (Blaenavon) Contest (Fourth Section)

23rd November 2013

Drawn 5th placed 3rd - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: Partita (Edward Gregson) 

Adjudicators: Dereck Broadbent

Venue: Workmen's Hall, Blaenavon 

GBBA March (Section C)

17th November 2013

Drawn 5th placed 2nd - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: Marching Sergeants (Edrich Siebert)

Adjudicators: Steve Sykes

Venue: Larruperz Centre, Ross-on-Wye

GBBA Own Choice (Section C)

17th November 2013

Drawn 5th placed 2nd - Conductor: Jeff Jones (Best Instrumentalist: Principal Cornet, Katy Beckett)

Test Piece: Partita (Edward Gregson)

Adjudicators: Steve Sykes

Venue: Larruperz Centre, Ross-on-Wye

West Wales BBA Festival Contest (Fourth Section)

5th October 2013

Drawn 3rd placed 3rd - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: Four Little Maids (John R. Carr) 

Adjudicators: Tom Davoren

Venue: Burry Port, Carmarthenshire 

SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Fourth Section)

18th May 2013

Drawn 4th placed 2nd - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: Lindum Suite (Denzil Stephens)

Adjudicators: Ian Porthouse

Venue: Ebbw Vale Leisure Centre

Welsh Area (Fourth Section)

17th March 2013

Drawn 6th placed 4th - Conductor: Jeff Jones

Test Piece: Devon Fantasy (Eric Ball)

Adjudicators: Kevin Wadsworth

Venue: Brangwyn Hall, Swansea

 

 

 

Please reload

Usk Youth Brass Band

Before the band took to the contesting stage in 2013, they competed locally as an unregistered youth band. Here are some of the results: 

 

Greater Gwent Youth Brass Band Festival

 

Second section​
2004 2nd place
2005 2nd place
2006 Unplaced

First section​
2007 Highest Placed Gwent Band
2007 Con Buckley Memorial Award - Jeff Jones
2008 Highest Placed Gwent Band
2009 3rd place
2010 3rd place (and top Welsh Band)
2012 Highest Placed Gwent Band
2012 Con Buckley Memorial Award - Lea Jones



Gloucestershire Brass Band Association Entertainment Contest

 

2006 Boosey and Hawkes trophy winner
2007 First Prize (Section Two)



Greater Gwent Youth Brass Band Festival

 

Second section​
2004 2nd place
2005 2nd place
2006 Unplaced

First section
2007 Highest Placed Gwent Band
2007 Con Buckley Memorial Award - Jeff Jones
2008 Highest Placed Gwent Band
2009 3rd place
2010 3rd place (and top Welsh Band)
2012 Highest Placed Gwent Band
2012 Con Buckley Memorial Award - Lea Jones



Gloucestershire Brass Band Association Entertainment Contest

 

2006 Boosey and Hawkes trophy winner
2007 First Prize (Section Two)



Gloucestershire Brass Band Association Own-Choice Contest​
(all conducted by Jeff Jones)

 

2007 Gold Award (playing March of the Cobblers and Devon Fantasy; principal cornet: Katy Beckett)
2007 Best soloist - Jamie Jones (euphonium)
2007 Best conductor - Jeff Jones
2008 Gold Award (playing Star Lake and Divertimento; principal cornet: Maya Burchell-Haslett)
2008 Best soloist - Lauren Jones (euphonium)
2009 Gold Award (playing Mecklenberg March and Devon Fantasy; principal cornet: Katy Beckett)
2009 Best soloist - Katy Beckett (principal cornet)
2010 Gold Award (playing March of the Cobblers and Lindum Suite; principal cornet: Maya Burchell-Haslett)
2011 Silver Award (playing Marching Sergeants and London River; principal cornet: Emily Davies)



Greater Gwent Solo and Quartet Contest

 

2006 Solo competition 2nd place
2006 Solo competition 3rd place
2006 Quartet competition 1st place
2006 Quartet competition 1st place
2006 Quartet competition 2nd place
2007 Solo competition 1st place
2007 Solo competition 1st place
2007 Solo competition 1st place
2007 Solo competition 1st place
2007 Solo competition 2nd place
2007 Solo competition 2nd place
2007 Solo competition 3rd place
2007 Solo competition 3rd place
2007 Quartet competition 1st place
2007 Quartet competition 1st place
2007 Quartet competition 2nd place
2007 Quartet competition 3rd place
2007 Quartet competition Most promising
2008 Quartet competition 1st place
2010 Quartet competition 1st place
2010 Ensemble competition 1st place
2011 Ensemble competition 1st place



 

 

 

 

  • w-facebook
  • Twitter Clean

© 2013 UskBrassBand.  All rights reserved.All rights reserved

Registered Charity Number: 1171095